Omikron łagodniejszą postacią koronawirusa? Prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego wyjaśnia

2022-01-09, 11:39

Omikron łagodniejszą postacią koronawirusa? Prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego wyjaśnia
Przy zakażeniu wariantem omikron wirus atakuje górne drogi oddechowe, czyli śluzówkę nosa, zatoki, gardło, krtań. Foto: SeventyFour/Shutterstock

Wiemy, że jest z nami od listopada 2021 roku, wiemy, że jest bardziej zakaźny i mówi się o nim, że jest lżejszą odmianą koronawirusa - ale czy na pewno? Jaki jest wariant omikron? Na to pytanie na antenie Polskiego Radia 24 próbował odpowiedzieć i wyjaśnić prof. Andrzej Fal, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. 

Czy wariant omikron powinniśmy rzeczywiście nazywać "lżejszą odmianą" koronawirusa? Zdaniem prof. Andrzeja Fala "nie mamy jednoznacznych skal porównań".

- Z jednej strony patrzymy na jego zakaźność i wiemy, że omikron jest dużo bardziej zakaźnym wariantem niż poprzednie - powiedział.

Jak wytłumaczył prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, naturalne jest to, że nowe warianty są bardziej zakaźne, bo muszą one "wyprzeć te już istniejące".

- Wydaje się, że choroba wywołana odmianą omikron, w porównaniu do choroby wywołanej odmianą delta, jest trochę inna - stwierdził. - Zdecydowanie słabiej zagraża dolnym drogom oddechowym, co jak dotąd przy zachorowaniu na COVID-19 było największym problemem - kontynuował.

Prof. Andrzej Fal przypomniał, że wcześniej, pacjenci, którzy zachorowali na COVID-19, największy problem mieli właśnie z dolnymi drogami oddechowymi. Nie mogli oni oddychać, wymagali wysokoprzepływowej tlenoterapii, podłączenia do respiratora czy nawet pozaustrojowego utlenowania krwi, czyli ECMO.

- To był podstawowy, w ostrym okresie infekcji, problem medyczny - dodał. - W przypadku wariantu omikron wydaje się, że ten problem zszedł na szczęście na drugi plan - oświadczył.

Przy zakażeniu wariantem omikron wirus atakuje górne drogi oddechowe, czyli śluzówkę nosa, zatoki, gardło, krtań.

- To są dominujące objawy kliniczne - podkreślił. - Omikron jest we wstępnej fazie obserwacji (...), dlatego ten okres jest zbyt krótki, aby ferować wyniki. Zgadzam się też z tym, że to nie łagodniejsza postać wirusa SARS-CoV-2, to jest kolejna, inna postać - wyjaśnił prof. Andrzej Fal.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Prof. Andrzej Fal o odmianie omikron wirusa Sars-CoV-2 (Temat dnia) 23:58
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: prof. Andrzej Fal (prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego)

Data emisji: 09.01.2022

Godzina emisji: 10.33

bf

Polecane

Wróć do strony głównej